Yedek Subay Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 YEDEY SUBAY SORGULAMA

Yedek subay ve er sınıfında askere gidecek olan bireylerin sınav sonuçlarını öğrenmelerini sağlamak amacı ile kurgulanmış olan bu sistem, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. On binlerce yedek subay adayı, sorgulama platformu sayesinde, vatani görevini yapacakları bölgeleri kolay bir şekilde öğrenmektedir. Milli Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, yedek subay sınıflandırılması ve er başların hizmet bölgeleri, E-devlet sistemi üzerinden erişime açılacaktır. Er adayları cep dönemlerini, E-Devlet’e giriş yaparak öğrenebilecek ve gerekli bilgilerden haberdar olabilecek.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra sol üst köşede belirgin olarak ye alan E-Hizmetler bölümüne tıkanmalıdır. Ardından açılan pencerenin üst bölümünde yer alan hizmet adı kutucuğunda ‘Yedek Subay Sınıflandırma Sorgulama’ linki karşınıza çıkacak. Söz konusu linke giriş yaparak ‘yedek subay sınıflandırma sonucunu sorgulama’ butonuna erişim sağlayabilir ve askerlik görevinizi yapacağınız birliği kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca Sevk kişisel bilgilendirmesi, Sevk kişisel bilgiler, Sevk belgesi ve Sevk başvurusu bilgilendirme dokümanları da, yine sonuç sayfası üzerinden alınabilecek. Almış olduğunuz Sevk belgesinde, yedek subayların birliğine teslim olması gereken gün ve yol izinleri bilgisi de yer almaktadır.

 

Askerlik Yeri Sorgulama

 

Asker adaylarının hizmet vereceği birliği öğrenmek için E-devlet sistemine giriş yapması yeterlidir. Daha sonra aynı mantık ile E-hizmetler sekmesine erişim sağlaması ve ‘askerlik yeri sorgulama’ seçeneğine girmesi gerekir. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra kurumun başlığının altında yer alan ‘er sınıflandırma sonucunu sorgulama’ sekmesi seçilmeli ve kimlik doğruma bölümüne giriş yapılmalıdır. Karşınıza çıkacak olan 4 farklı güvenlik sisteminden birini tercih edebilir ve sorgula butonuna basabilirsiniz. Birkaç dakika sonra, görev yeriniz karşınıza çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir