YOKLAMA KAÇAĞI ASKERLİĞİ TECİL ETTİREBİLİR Mİ?

20 yaşına gelen her erkek Türk vatandaşı askerlik çağına gelmiş kabul edilir ve askerlik yönünden durumlarının tespit edilmesi amacıyla askerlik yoklamasına tabi tutulur. Aksi durumda yoklama yaptırmayan kişi yoklama kaçağı durumuna düşer. Askerlik durumunuzu, yoklama kaçağı olup olmadığınızı e-devlet sistemi üzerinden sorgulatarak ya da en yakın Askerlik Şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Eğer yoklama kaçağı durumundaysanız herhangi bir polis kontrolüne denk geldiğinizde bu size bildirilir ve hakkınızda yoklama kaçağı yakalama tutanağı hazırlanır. Bu işlemden sonra 15 gün içerisinde Askerlik Şubesine gitmeniz gerektiği size bildirilir. Askerlik Şubesinde sevk işlemleriniz yapılır ve size bir miktar idari para cezası kesilir. Eğer 15 gün içerisinde Askerlik Şubesine gitmezseniz bakaya durumuna düşersiniz ve bu yoklama kaçağından çok daha farklı bir durumdur.

Yoklama Kaçağı Askere Ne Zaman Alınır?

      Yoklama kaçağı durumuna düştünüz ve yakalanarak, 15 gün içerisinde Askerlik Şubesine gitmeniz bildirildi. Askerlik Şubesine gittiğinizde direk olarak askere alınmazsınız. Öncelikle askere elverişli olup olmadığınız kontrol edilir. Askere elverişli olduğunuz anlaşıldığında sevk işlemleriniz yapılır. Bundan sonra size askere katılacağınız tarih bildirilir.

Yoklama Kaçağına Askerlik Tecil Hakkı Verilir mi?

Şimdi en çok merak edilen konuya geldik. Yoklama kaçağı askerliğini tecil ettirebilir mi? Bunun cevabı evet. Fakat askerlik tecili için haklı mazeretlerden birine sahip olması gerekiyor. Öğrenci durumundaysanız ve bir şekilde durumunuz Askerlik Şubesine bildirilmediyse, öğrencilikten doğan askerlik tecil hakkınızı kullanabilirsiniz. Mezun olduysanız lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için 2 yıl, yüksek lisans ve doktora mezunları için ise 1 yıl mazeretsiz askerliğini tecil ettirebilme hakkı vardır. Unutmayın mezun olduktan sonra askerliğinizi tecil ettirmek için Askerlik şubesine gitmek zorundasınız. Aksi halde yoklama kaçağı durumuna düşersiniz. Askerlik tecil haklarından herhangi birinden yararlanabildiğiniz sürece yoklama kaçağı da olsanız askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Yoklama Kaçağı İdari Para Cezası

      Yoklama kaçağı durumuna düştüğünüzde idari para cezasıyla karşı karşıya kalırsınız ve bu süre uzadıkça cezanın miktarı da artmaktadır. Askerlik şubesine kendi isteğinizle değil de yakalanarak götürüldüyseniz idari para cezası katlanarak artmaktadır. Bu nedenle yoklamanızı zamanında yaptırmayı ve yoklama kaçağı olduğunuzu öğrendiğinizde derhal Askerlik Şubesine gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir