YOKLAMA KAÇAĞI OLANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK Mİ?

YOKLAMA KAÇAĞI OLANLAR BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLECEK Mİ?

Bedelli askerlik uygulaması, vatani görevini yerine getirmemiş olan bireyleri kapsamaktadır. Bu uygulamadan yararlanabilmek için bir takım şartları yerine getirmek gerekmekte ve istenilen mevzuata aykırı bir davranış sergilenmemelidir. Bedelli askerlik, 31 Aralık 1987 tarihi ve öncesi doğan bireyler için geçerli kılınmaktadır. Yani bu tarihten sonra doğan Türk erkeğinin bedelli askerlik başvurusu yapma şansı yoktur.

Asker Kaçakları

En çok merak edilen sorulardan biri olan yoklama kaçağı olan erkeklerin bedelli askerlik formatından yararlanıp, yararlanamayacağı hakkında kesin bir karar verilmiş ve önerge yayınlanmıştır. Söz konusu önergeye göre, yoklama kaçağı olan bireylerde bedelli askerlik başvurusu yapabilecek ve bu haktan faydalanabilecektir. Ayrıca bu durumda olan kişiler hakkında da idari soruşturma veya kovuşturma yapılmayacaktır. Bedelli askerlik başvurusundan önce açılan soruşturmalarda sonlandırılacak ve herhangi bir para cezası kesilmeyecektir. Bedelli askerlik kapsamında, hali hazırda görevi başında firar eden bireyler, bu haktan mahrum bırakılacaktır. Yani bir kişi söz konusu uygulamadan faydalanabilmesi için fiilen askerlik görevine başlamaması gerekir.

Yurt Dışında Yaşayan Bireyler

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurt dışında ikamet eden erkek bireyler de, bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecek. Fakat bu konuda aranılan şart ise, en az 3 yıl boyunca yurt dışında sabit bir yerde konaklaması gerektiğidir. Bu şartı yerine getiren gurbetçiler 6 bin Euro karşılığında bedelli asker statüsüne dâhil olabilecek.

Bedelli askerlik için ödeme planlarında taksitlendirme yapan bakanlık, 2011 yılında çıkarmış olduğu kanun ile bu imkânı sonlandırmış ve sadece peşin ödeme seçeneğini gündeme getirmiştir. Ayrıca ödemeler, başvuru sırasında yapılmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde 2 taksit ile ödenen bu ücretin, ilk taksiti ödendikten sonra geriye kalan diğer taksiti ödemeyen insan sayısı bir hayli fazla olduğu için, söz konusu işlem yürürlükten kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir