YUNUS POLİSİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

YUNUS POLİS NASIL OLUNUR? YUNUS POLİSİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1993 yılında oluşturulan Yunus polis birimi, asayişle ilgili konularda görev yapmakta olup, motosikletle ve toplu bir şekilde hareket ederler. Motosiklete genelde 2 kişi binerler ve öncü ve artçı olarak adlandırılırlar. Motosiklet kullanmaları nedeniyle hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler ve olay yerine hızlı bir şekilde intikal edebilirler.

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Direk olarak Yunus polisi olma şansınız yoktur. Öncelikle polis olmalısınız. Daha sonra istekli olmanız ve 28 yaşını aşmamış olmanız gibi şartlar bulunmaktadır bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Yunus Polis Olma Şartları

Yunus polis olmak isteyen adaylar öncelikle bu birimlerde çalışmaya istekli olmalı ve birim seçiminde bunu belirtmelidir. Amirler hariç olmak üzere Yunus polisleri 28 yaşını doldurmayanlardan seçilir. Sağlık açısından hiçbir engel olmamalı ve boylar erkeklerde 175, kadınlar ise 170 cm altında olmamalıdır. İlaveten atletik ve sportif kişilerin seçildiği bilinmektedir. Yunus polisi olmak isteyen adaylar Polis Akademisi ya da Polis Meslek Yüksekokulu sonrası yapılan mülakatlarda başarılı olurlarsa bu birimde çalışabilirler. Mülakatları geçen ve yunus polisi olmaya hak kazanan adaylar önce 1-2 aylık temel eğitime tabi tutulurlar. Mevzuat konusunda dersler almalarının yanı sıra arama, el koyma, çevre güvenliği, uyuşturucu maddeler, silah ve patlayıcı maddeler konularında da eğitim alırlar. Motosikletli polis timleri olan yunus polisleri bu konuda da özel bir eğitim almak zorundadırlar. Motosikleti dengeli ve profesyonel kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca her türlü parça yapısını ve tamirini de öğrenirler. Bu eğitimlerden sonra çeşitli sınavlar ve mülakatlar olur. Başarılı olmaları halinde yunus polisi olarak görev yapmaya başlarlar. Başarısız olan adaylar Emniyet Teşkilatının diğer birimlerine dağıtılmaktadır.

2018 Yılı Yunus Polis Maaşı

Motosikletli polis timleri asayiş olaylarında erken müdahale etme kabiliyetleri sayesinde çok başarılı olmaktadırlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki yunus polisi diğer polislerden ayrı değildir. Maaş olarak da aralarında bir fark yoktur. Maaşlar görev yaptıkları bölgeye göre değişmekte olsa da 2018 yılı itibariyle en düşük maaş 4300 TL’dir. Görev süresi uzadıkça ve emniyet içerisinde yükseldikçe maaşlarda ciddi artışlar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir